Sejm uchwalił nową ustawę o zbiórkach publicznych
4 marca Sejm uchwalił nową ustawę o zbiórkach publicznych. Jest to wspólny sukces organizacji pozarządowych, które od 6 lat pracowały nad zmianą regulacji prawnych. Ustawa była szeroko konsultowana ze środowiskiem organizacji pozarządowych w Polsce. W konsultacje , od samego początku aktywnie angażowała się Federacja Polskich Banków Żywności.
Obowiązująca dotychczas ustawa pochodzi z 1933 roku. Największe trudności w zbieraniu środków przez organizacje pozarządowe spowodowało znowelizowane w 2003 roku rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które wybiegając poza delegację ustawową, rozszerzyło definicję zbiórki publicznej na środki pozyskiwane poprzez wpłaty na konto i tzw. charytatywny SMS.
Nowa ustawa ogranicza pojęcie zbiórki publicznej do darów w gotówce i naturze, a tym samym wyłącza z niego środki, które przechodzą przez konto bankowe organizacji, czyli są ewidencjonowane i raportowane.
Nowa ustawa jest stworzona w myśl idei, że rolą państwa nie jest kontrola, lecz stwarzanie ram i sprzyjających warunków wszystkim, którzy chcą zorganizować akcję społeczną. To społeczeństwo a nie państwo ma być najlepszym kontrolerem.
Najważniejsze zmiany w nowej ustawie to uproszczenie procedury organizowania zbiórki i sprawozdawania się z niej. Ideą ustawy jest sprawozdawanie się nie przed urzędnikami, lecz przed społeczeństwem.
MAiC będzie prowadzić specjalny portal. Teraz organizacje, które będą chciały zorganizować zbiórkę, nie będą musiały występować do Ministerstwa o pozwolenie. Będą zgłaszały chęć przeprowadzenia zbiórki na portalu MAiC i jeśli urzędnicy w ciągu 3 dni nie zgłoszą zastrzeżeń, to automatycznie zbiórkę będzie można prowadzić. Podobnie rozwiązana jest kwestia sprawozdań ze zbiórek. Sprawozdania ze zbierania środków oraz z ich rozdysponowania będą zamieszczane na ww. portalu. Ułatwi to dostęp obywateli do informacji dotyczących wyników zbiórki oraz nt. spożytkowania środków i darów, które przekazali. Dla organizacji pozarządowych jest to uproszczenie procedur dla obywateli zaś łatwiejszy dostęp do przejrzystych informacji na temat organizowanych akcji.