Nowa ustawa o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych
Apel 24 organizacji pozarządowych do Ministra Finansów
Na początku grudnia 24 organizacje pozarządowe, w tym Federacja Polskich Banków Żywności, zaapelowały do Ministerstwa Finansów o wycofanie uwag do założeń projektu ustawy o zbiórkach publicznych. Zmiany zaproponowane przez Ministra Finansów dotyczyły założenia, że zbiórka publiczna w formie puszki, czy darów rzeczowych, jest anonimową formą wsparcia dla organizacji pożytku publicznego. Jeżeli ustawa zostałaby zatwierdzona z zaproponowanymi zmianami, zbiórka charytatywnego sms’a lub wpłata na konto, również uznana zostałaby za zbiórkę publiczną, co w zdecydowany sposób zaostrzyłoby i utrudniło procedurę zbierania środków w tej formie.
2 stycznia 2013 Rada Ministrów przyjęła założenia do nowej ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Upoważniła jednocześnie Ministra Administracji i Cyfryzacji, który pracował nad założeniami do nowej ustawy, do przygotowania projektu ustawy, który byłby rozwiązaniem dalej idącym w stronę głębszego zmniejszenia rygorów Organizacje będę rozliczać się ze zbiórek przed obywatelami a nie przed urzędem
Nowa ustawa o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych zastąpi obowiązującą od 1933 r., która na zbiórki publiczne pozwala wyłącznie po uzyskaniu urzędowej zgody, a po zakończeniu zbiórki przed tą samą władzą rozliczyć się z jej przeprowadzenia.Proponowana nowa regulacja zbiórek publicznych zniesie dotychczasowy obowiązek uzyskania pozwolenia na organizację zbiórki. Jedynie w przypadkach zbiórek publicznych w formie ofiar w gotówce i w naturze w miejscach publicznych, gdzie nie ma innej możliwości, by zapewnić przejrzystość zbiórek, będzie wymagane zgłoszenie zbiórki oraz sprawozdania ze zbiórki, które będą widoczne dla wszystkich na ogólnopolskim elektronicznym portalu internetowym. W przypadku zbiórek publicznych „do puszki” nie będzie wymagane pozwolenie na zbiórkę, a jedynie jej zgłoszenie na portalu internetowym. Po przeprowadzeniu takiej zbiórki organizacja ma obowiązek rozliczyć się ze współobywatelami a nie z urzędem, publikując na portalu sprawozdanie z ilości zebranych środków, oraz drugie ze sposobu ich rozdysponowania. Każdy, kto będzie miał ochotę wspierać dobroczynne działania, będzie mógł na portalu internetowym dowiedzieć się ile udało się zabrać w poprzednich zbiórkach i w jaki sposób wykorzystano środki.
Darowizny finansowe pozostaną bez zmian
Ponadto, nie będzie obowiązku zgłoszeniowego i sprawozdawczego w przypadku form zbierania finansów, które umożliwiają zidentyfikowanie darczyńcy oraz drogi przepływu pieniędzy lub darów, np. przy przelewach na konta bankowe, wpłatach na konto on-line, wpłatach za pomocą sms-ów charytatywnych. Pozyskane w ten sposób środki są ewidencjonowane i dostępne dla instytucji kontrolnych. Obowiązek zgłoszeniowy i sprawozdawczy nie obejmie też zbierania ofiar, które ma polegać na publikowaniu w mediach i internecie apeli o przekazywanie wpłat na konto lub przesyłanie sms-ów na określony numer.